0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
Verimlilik Takibi
Üretim Takibi
Takım Ömrü Yönetimi
Kapasitematik Dökümanlar

Yeni Normal Artık Robotlu Üretim, Otomasyon ve Uzaktan Takip Dönemi

Anasayfa Blog Yeni Normal Artık Robotlu Üretim, Otomasyon ve Uzaktan Takip Dönemi

Kovid-19 salgınında Almanya, Kore ve Japonya’daki ölüm oranlarının azlığı;

Sadece iyi sağlık sistemlerinin sonucu değil robotlu üretim, otomasyon ve uzaktan takip sistemleri alanındaki yatırımlarıyla da yakından ilgili. Kriz anlarında insanı koruyan ama üretimin de devamını sağlayan sistem ve modele sahip olmanız, yaşadığınız trajedinin boyutunu minimize edebiliyor.

Tüm dünyayı saran Kovid-19 salgınında üretime devam etmek zorunda olan ülkelerden biri olan Türkiye’de uzaktan servisin çok kıymetli ve cankurtaran olduğu bir dönemdeyiz. Kendi müşterilerimize yıllardır verdiğimiz ücretsiz bakım ve servis hizmetini şimdi Türkiye’de üretim yapan tüm sanayicilerimize açtık. Güçlü bir teknolojik alt yapıya ve servis olarak güçlü bir mühendislik birikimine sahibiz. Kovid-19 süreci ile biz de evden çalışma sistemine en hızlı geçen şirketlerden biri olduk. Bunda, hâlihazırdaki teknolojik altyapımıza yıllardır yaptığımız yatırımın etkisi büyük oldu. Şirketimizde bazı faaliyet alanlarımızdaki çalışmaları durdurarak sürecin ülkemiz için nasıl daha az hasarla geçebileceğine baktık ve neler yapabileceğimize odaklandık. Beklenmeyen anda gelen salgının bizi evden çalışmaya itmesi ile anladık ki müşteri taleplerine yatırım yapmak bugünler için bir hazırlıkmış.

Servis verdiğimiz müşterilerimiz, Türkiye’nin en önemli ve 7/24 üretim yapan firmaları ve bu yüzden anlık servis vermek, ihtiyaçlarını uzaktan gidermek ve üretim hatlarının durmaması için yapılması gerekenleri hızlıca ortaya çıkardık. Şimdi evlere kapanmış bir dünyada bu imkanlarımız bize uzaktan hizmet etme imkanını kolayca veriyor. Ülkemizde talaşlı imalat yapan herkese ücretsiz online servis vererek üretimin devam etmesi konusunda elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu günleri dayanışma içerisinde ve en az hasar ile geçireceğimize inanıyoruz. Ancak uzun vadede firmalarımızın ders çıkarıp yeni dünya düzenine hızlıca uyum sağlaması gerekli. Tezmaksan yedi yıl önce aldığı kararla diğer bütün iş alanlarına devam etmekle birlikte, teknoloji üreten bir şirket hedefiyle Ar- Ge yatırımlarını attırdı. Akıllı fabrikalar için dizayn edilen robotlu otomasyon sistemi Cubebox, uzaktan CNC üretim takip yazılımı Kapasitematik, robotlu makine kontrol ünite yazılımı ROBOCAM Türkiye’nin yerli ve milli Endüstri 4.0 uygulamaları ve Tezmaksan imzası taşıyor. Akıllı gözlüklerle sahayı anlık izleyebilen ve genel merkezden ihtiyacı olan kullanım kılavuzlarını gözlük camına yansıtan ürün yatırımlarımız var. Kovid-19 salgını üretimin uzaktan yapılmasına yardımcı olan bütün bu uygulamaların ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye’de üretimin şu anda devam edebilmesi için insanların iş yerlerine, fabrikalara gitmesi gerekmekte. Oysa Almanya, Kore ve Japonya’daki ölüm oranlarının azlığı sadece sağlık

Kovid-19 sonrası robot kullanımı artacak ve yeni meslekler ortaya çıkacak
Öte yandan Kovid-19 salgını ile bütün sektörlerde teknoloji kullanımına yönelik çok daha güçlü çıkışlar yaşanacağı, üretim modellerindeki otomasyonla birlikte yeni pek çok mesleğin de hızla hayatımıza gireceğini söyleyebiliriz. Oxford Economics’in araştırmasına göre, imalat sektöründe hızla yükselen robot kullanımı sadece Çin’de 14 milyon insanın işsiz kalmasına neden olacak. 2000 tarihinden bu yana ABD, Avrupa ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1,7 milyon insan robot kullanımının artmasından ötürü işlerini kaybetti. Kovid-19 robot ve otomasyon sistem kullanımına geçişi hızlandıracak. Kimi araştırmalara göre dünya genelinde 200 milyon insan bu süreç sonunda işsiz kalacak. Ama bu değişim aynı zamanda yeni iş kollarının ortaya çıkmasına neden olacak. Robot kullanabilen, programlayan, yazılım çözümleri geliştiren, otomasyon sistemleri geliştiren, uygulayan, hayata geçiren, dijital alt yapıları oluşturan, bu konuda uzmanlaşan başka bir iş gücüne ihtiyaç olacak. Şimdi üretim alt yapılarındaki dönüşüme paralel ama sistemli bir biçimde insan gücümüzü bu becerilere kavuşturabiliriz; üniversitelerden, meslek liselerinden mezun olacakları bu bilgilerle donatabiliriz. Kovid-19 birtakım süreçleri hızlandırmış olabilir ama henüz geç değil hem üretim alt yapımızı hem de insan kalitemizi buna göre hızlı ve sistemli bir program ile dönüştürebiliriz. Yapacağımız en büyük hata bunu görmezden gelmek olur.