0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
Verimlilik Takibi
Üretim Takibi
Takım Ömrü Yönetimi
Kapasitematik Dökümanlar

"RESPONSE ORTHO: KAPASİTEMATİK İŞLETMEMİZE A’DAN Z’YE ÇOK BÜYÜK BİR DEĞER KATIYOR"

Anasayfa Blog "RESPONSE ORTHO: KAPASİTEMATİK İŞLETMEMİZE A’DAN Z’YE ÇOK BÜYÜK BİR DEĞER KATIYOR"

Uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi Kapasitematik’in veri analizinden üretime, çalışan sadakatinden verimliliğe kadar sağladığı tüm katkıyı Response Ortho’nun Genel Müdürü Şehmuz Işın ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sivritepe anlattı.

Ortopedik endüstri imalatçısı sektörünün lider firmalarından biri olan Response Ortho, Avrupa’dan gelen ziyaretçilerden, makine ve endüstriyel tedarikçilerden aldığı geri bildirimlere göre Avrupa liginde sıralamaya girebilecek bir güce sahip olduğunu kanıtladı. İlk günden itibaren Tezmaksan ile kol kola ilerleyen Response Ortho, Tezmaksan’ın sağladığı hizmet ve ekipmanlarla endüstride koruyucu ve büyütücü bir etkisinin olduğunu düşünüyor. Bu değer kendilerinin hem imalat kültürüne hem de endüstrinin imalat tarafına alışmaları anlamında Tezmaksan iş birliği ortaklığının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

 

“İYİ Kİ TEZMAKSAN VAR!”

Tezmaksan’ın dinamik, yenilikçi ve eğitimden bakıma kadar çığır açan farklılıkları sektöre entegre etmiş olarak gördüklerini dile getiren Response Ortho Genel Müdürü Şehmuz Işın, “İyi ki Tezmaksan var” diyerek benzeri işlerin oluşmasını büyük bir iştahla istediklerini ancak bunun zor olduğunun da farkında olduklarını ekliyor.


Kapasitematik kullanmaya ne zaman başladınız? Kapasitematik kullanmanız iş süreçlerine ve üretiminize nasıl yansıdı? Size getirdiği avantajlar hakkında neler söylemek istersiniz?

2016 yılında Tezmaksan tarafından geliştirilen uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi Kapasitematik ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Response Ortho Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sivritepe ise şunları kaydetti: “Kapasitematik aslında fikren bizim 2013-2014 yıllarından beri aklımızda olan işlerden bir tanesi. Çünkü biz işletmeyi yönetirken geleneksel imalat kültürünün çok dışında bir yöntemle başladık ve ilerliyoruz. Nedeni yıllardır yaptığımız uluslararası ticaretin bizde oluşturduğu seviye, beklentilerin yükselmesi ve gözlemlerimizin işletmede can bulması."

Dolayısıyla dışarıda gördüğümüz veri işleme, performans ve verimlilik odaklı çalışma başlıkları bizim 2014’ten beri sahada veri toplayıp bunların imalat verimliliğimizi arttırıcı etkisini sağlamaktı. Tezmaksan’ın ürünle ortaya çıkmış olması ve bu konuda yeni trend başlatıcı etkisi bizim bir an önce işe koyulmamıza vesile oldu. 1 yılı aşkın Kapasitematik’in aktif kullanıcısı olarak iş birliğimize devam ediyoruz.


Kapasitematik kullanımından sonra üretiminizde nasıl sonuçlar gözlemlediniz? (üretim aşamalarındaki süre ve maliyetlerdeki değişiklik vb.)

Kapasitematik verileriyle makine bazlı performans takip ediyoruz. 80-90 kişilik imalat ekibimizle yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Kapasitematik verileriyle buradaki yönelimleri değiştirmek bizim için bir dönüşüm aslında. Birinci fazda makine çalışma süreleri, ikinci fazda verimlilik artışıyla alakalı tedbirler, üçüncü fazda Tezmaksan’dan aldığımız raporları kendi kaynaklarımızla imalat maliyet hesaplamaları alanlarında kullanmaya başladık. Kapasitematik’in sağladığı verilerle maliyet hesaplamalarını yapmak ve saha içi teyitlerin dahi Kapasitematik ile ilişkilendirilerek gitmesini sağlamak birçok konudaki yanılsamalarımızın da düzelmesini sağlayacak. Kapasitematik bizim için farklı fazlarda gittikçe iyileşerek kullandığımız bir proje diyebiliriz.

İnsan kaynağı yönetiminde ne gibi değişiklikler yaptınız? Kapasitematiğin ara yüzünden memnun musunuz? Kullanımı konusunda neler söylemek istersiniz ve tavsiye eder misiniz?

Kapasitematik sayesinde aksaklıkların kaynaklarını bulmaya başladık. İç iletişimimizde kalite artmaya başladı, burada kullanılan dili de düzeltti. Gerçek sorunu artık birbirimizle konuşur hale geldik. Parametrik ilerlemeye başladık. Bu işletmenin kendi içerisindeki dürüstlük çıtasını da yukarıya taşıdı. Verimliliğe ve maliyete olan olumlu etkisinin yanı sıra iç iletişimin, dürüstlüğün ve çalışanlar arası bağlılığın artması bizce paha biçilemez bir şey. Ayrıca kullanılan ara yüzün performansını hayranlıkla izliyor, teknolojisini çok yüksek buluyoruz.