0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
0212 674 60 10 kapasitematik@tezmaksan.com Bizi bulun
Verimlilik Takibi
Üretim Takibi
Takım Ömrü Yönetimi
Kapasitematik Dökümanlar

“CİLAS ŞİRKETLER GRUBU: KAPASİTEMATİK İLE CİDDİ VERİMLİLİK ARTIŞLARI ELDE ETTİK”

Anasayfa Blog “CİLAS ŞİRKETLER GRUBU: KAPASİTEMATİK İLE CİDDİ VERİMLİLİK ARTIŞLARI ELDE ETTİK”

Cilas Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Civak, “Kapasitematik programını etkin bir şekilde kullanmaya başladığımız andan itibaren ciddi verimlilik artışları elde ettik. Verimliklik arttıkça üretim süreleri kısaldı ve maliyetlerimiz de iyileşme oldu. Sadece makine değil, işgücünün etkinliğini de izleme şansımız oldu” dedi.

Firmanız hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Firmamız 1988 yılında Almanya’da titreşim engelleyici kauçuk ürünlerinin ticaretini yapmak üzere kurulmuştur. 1989 yılında Türkiye’de Zonguldak ili Devrek ilçesi Çaydeğirmeni Beldesinde ilk üretim faaliyetleri başlamış, o günden beri sürekli büyüyerek, metal ve kauçuk ürünler üreten ve tüm dünya ya satışını gerçekleştiren şirketler grubuna dönüşmüştür. Halihazırda Tüm Avrupa’ya, değişik ebatlarda titreşim engelleyici kauçuk ürünler, metal transmisyon milleri, bağlantı elemanları ve işlenmiş döküm parçaları üretimi ve satışı yapıyoruz.

Tezmaksan ile iş birliğiniz ne zaman ve nasıl başladı?  Bu iş birliğinden memnun musunuz?

2000’li yıllardan itibaren metalli kauçuk parçalarımızın üretimi büyüdükçe metal ihtiyacının karşılanması amacıyla talaşlı imalat tesislerimizde CNC tezgah yatırımlarımızda belirgin bir artış meydana gelmiştir, biz de bu süreçte Tezmaksan ile ilk defa çalışmaya başladık. Tezmaksan ile büyüdük diyebiliriz.
 

Kapasitematik kullanmaya ne zaman başladınız? Kapasitematik kullanmanız iş süreçlerine ve üretiminize nasıl yansıdı? Size getirdiği avantajlar hakkında neler söylemek istersiniz? Kapasitematik kullanımından sonra üretim aşamalarındaki süre ve maliyetlerde ne tür sonuçlar gözlemlediniz?

Kapasitematik kullanmaya 2021 şubat ayında başladık. Makine parkını büyüttükçe üretim kapasitesinde büyük artışlar sağladık ancak bu kadar hızlı bir büyüme üretim içerisinde OEE ve verimliliklerin takibini oldukça zorlaştırmıştı. Üretim hızındaki artış, makine sayısındaki artışı yakalayamamıştı. Kayıpların ve verimsiz noktaların tespiti amacıyla Kapasitematik yatırımı yapmaya karar verdik. Kapasitematik programını etkin bir şekilde kullanmaya başladığımız andan itibaren özellikle duruşlarımızın ve set-up sürelerinden kaynaklanan kayıpların üzerine giderek ciddi verimlilik artışları elde ettik. Verimliklik arttıkça üretim süreleri kısaldı ve maliyetlerimiz de iyileşme oldu. Sadece makine değil, işgücünün etkinliğini de izleme şansımız oldu.
 

Kapasitematiğin ara yüzünden memnun musunuz?

Ara yüzü oldukça etkin. Hem verimlilikler hem üretim adetleri, kalan adetleri tek ekranda görebiliyoruz.  Zamanla geliştirmeler mutlaka olacaktır.